Asset Publisher Asset Publisher

NARADA PRZECIWPOŻAROWA W NADLEŚNICTWIE

Leśnicy wraz z przedstawicielami Straży Pożarnych podsumowali sytuację pożarową w roku 2016. W analizowanym roku w lasach Nadleśnictwa Miradz nie wystąpiły pożary lasu.

       Nie znaczy to, że w ogóle nie było pożarów. W maju 2016 roku płonęły, po kilkuletnim spokoju, trzcinowiska w rezerwacie przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia. Spłonęło 5 ha trzcin powodując straty w wysokości powyżej 35 tys. zł – tyle kosztowała akcja gaśnicza z udziałem samolotu Dromader.

       W 2016 roku Nadleśnictwo Miradz w okresie akcji bezpośredniej utrzymywało 6,11 km pasów ppoż., porządkowało powierzchnie w ramach profilaktyki ppoż. na pow. niemal 155 ha, utrzymywało PAD (punkt alarmowo dyspozycyjny wraz z dostrzegalnię przeciwpożarową oraz 4 punkty czerpania wody. W roku 2016 przygotowanie przeciwpożarowe nadleśnictwa kontrolowane było przez przedstawicieli Państwowej Straży Pożarnej z Mogilna i Inowrocławia. Kontrole nie wykazały uchybień.

      Zebrani na naradzie omówili przeprowadzone na terenie nadleśnictwa w październiku ub.r. ćwiczenia taktyczno – bojowe dla jednostek straży pożarnych z powiatu mogileńskiego. Udział w nich wzięło 7 jednostek OSP oraz strażacy z PSP w Mogilnie. Takie ćwiczenia mają bardzo ważne znaczenie dla strażaków, gdyż pozwalają zapoznać się z terenem leśnym nadleśnictwa, z przebiegiem ważniejszych dróg pożarowych oraz położeniem punktów czerpania wody. Obecny na naradzie przedstawiciel PSP Mogilno zaznaczył, że w 2017 roku planowane będą również ćwiczenia strażackie na terenach leśnych Miradza – o szczegółach PSP poinformuje w późniejszym terminie.

       W naradzie uczestniczyli, jako zaproszeni goście także przedstawiciele Jednostki Wojskowej nr 1523 z Inowrocławia. Panowie przedstawili sposoby ochrony ppoż. jakie realizują na terenie leśnym jednostki w okolicach miejscowości Łojewo. Lasem administruje Nadleśnictwo Miradz a zadania zabezpieczenia ppoż. z racji obszaru wojskowego realizuje jednostka wojskowa.

       Na naradzie wspomniano również o materialnej pomocy, które Nadleśnictwo Miradz udziela lokalnym jednostkom OSP. W roku 2016 darowizny otrzymało 8 jednostek, które przeznaczają je głównie na modernizację bazy sprzętowej. Nadleśnictwo dofinansowując jednostki ochotnicze wychodzi z założenia, że to one pierwsze pojawiają się w terenie w razie wystąpienia pożaru, stanowiąc  tym samym ważne ogniwo w całym systemie ochrony ppoż. terenów leśnych.

      Marcowa narada była również sposobnością do podsumowania propagandowej działalności, którą prowadzą leśnicy w temacie ochrony ppoż. Zaliczają się tutaj zajęcia z dziećmi i młodzieżą na ścieżce przyrodniczo – dydaktycznej, spotkania w szkołach oraz rozpropagowywanie różnego rodzaju ulotek i gadżetów o tematyce przeciwpożarowej. W 2016 roku leśników odwiedziło pow. 1800 osób – głównie dzieci i młodzieży.

       Na terenach leśnych bardzo ważne jest także aby ciężkie wozy bojowo – gaśnicze mogły sprawnie poruszać się po leśnych traktach. W tym celu Nadleśnictwo Miradz niemal co roku modernizuje i remontuje odcinki dróg zakwalifikowanych jako pożarowe. W 2016 roku wyremontowano i zmodernizowano pow. 1300 mb drogi pożarowej w leśnictwach Wysoki Most i Przyjezierze. Drogi, która prowadzi do punktu czerpania wody zlokalizowanym przy Jeziorze Czystym. W roku 2017 i 2018 planowana jest modernizacja dalszych odcinków tej samej drogi, gdyż znana lokalnie jako Gajowianka jest jedną z ważniejszych osi w Nadleśnictwie Miradz.

       Na koniec warto również pochwalić się faktem, że w 2016 roku wieża – dostrzegalnia ppoż. w Miradzu została wyposażona w nową kamerę cyfrową o jakości obrazu HD. Kamera ta zastąpiła sprzęt analogowy. Dzięki takiej zamianie osoba dyżurująca w PAD ogląda lasy w znacznie lepszej jakość obrazu co wpływa na precyzyjniejszą interpretację i lokalizację zauważonego dymu bądź innego podejrzanego zjawiska.

       U progu suchego, wiosennego sezonu leśnicy apelują do wszystkich korzystających z lasu jako miejsca wypoczynku i rekreacji o rozwagę. Wspomniana rozwaga polega głównie na: nie rozpalaniu ognisk w lesie (oprócz miejsc do tego wyznaczonych), niewyrzuceniu niedopałków po papierosach, zaprzestaniu wyrzucania śmieci do lasu a także w razie potrzeby na szybkim informowaniu o zaistniałym zdarzeniu (zauważeniu ognia w lesie lub blisko lasu).

       Dla leśników oraz strażaków właśnie szybkie reagowanie przez tzw. osoby postronne, które polega na informowaniu właściwych służb o zauważonym pożarze w lesie przy pomocy telefonu komórkowego ma ogromne znaczenie i w obecnych czasach najwięcej sygnałów o zaistniałym pożarze pochodzi właśnie od takich osób. Dopiero na drugim miejscu w ilości zgłaszanych, zauważonych pożarów znajdują się leśne dostrzegalnie przeciwpożarowe.