Aktualności Aktualności

XVI REGIONALNE TARGI ROLNE W BIELICACH ZA NAMI

Weekend 18 i 19 maja upłynął pod znakiem Targów Rolnych w Bielicach. Tereny przy Zespole szkół rolniczych zaroiły się od dziesiątek kolorowych namiotów wśród których nie zabrakło stoiska Lasów Państwowych.

Leśnicy z Nadleśnictwa Miradz i Nadleśnictwa Gołąbki mieli pełne ręce roboty prowadząc konkursy i pogadanki dla dużej ilości zwiedzających. Chętni ustawiali się w kolejce aby wziąć udział w leśnym kole fortuny. Po wylosowaniu kategorii należało odpowiedzieć na pytanie, które dotyczyło wiadomości na temat lasów, roślin, zwierząt leśnych oraz pracy leśnika. Nagród było wiele: leśne wydawnictwa, kolorowe gadżety a przede wszystkim sadzonki drzew leśnych. Tych ostatnich leśnicy rozdali ponad 600 sztuk!

Tradycyjnie w Bielicach „leśny namiot” ozdabiały spreparowane okazy zwierząt, które dostarczyli leśnicy z Gołąbek. Był wilk, sarna – kozioł, jenoty, kuna i tchórz. Największą popularnością cieszył się wilk, z którym zwiedzający mogli zrobić sobie zdjęcie. Obrazek kiedy rodzice fotografowali swoje pociechy głaszczące wilka był na porządku dziennym. Nie brakowało także pytań czy to wilk prawdziwy i skąd pochodzi. Tutaj wyjaśniamy, ze zwierzę zostało wypreparowane po tym jak zginęło pod kołami samochodu na drodze przecinającej kompleksy leśne Pałuk.

Targi rolne w Bielicach to oczywiście impreza, na której zwiedzający mogli podziwiać oraz zakupić m.in. wyroby rękodzielnicze, kulinaria (np. smakowite potrawy regionalne przygotowane przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich), produkty niezbędne do produkcji roślinnej oraz do ochrony roślin, rośliny ozdobne, sadzonki drzew i krzewów ozdobnych oraz owocowych. Jak na targi rolne przystało wystawione były także nowoczesne maszyny rolnicze oraz drobne zwierzęta hodowlane.

Imprezę urozmaicały występy ludowych zespołów pieśni i tańca, występy zespołów dziecięcych oraz zawody konne: w skokach przez przeszkody i XVII Powiatowe Zawody Konne w Powożeniu Zaprzęgami.

Organizatorzy przewidzieli także wiele atrakcji dla najmłodszych, była karuzela, wielka dmuchana zjeżdżalnia oraz stoiska z balonami, zabawkami i lodami.

Organizatorami Targów Rolnych były: Powiat mogileński, Fundacja Powiatu Mogileńskiego z siedzibą w Bielicach, Zespół Szkół im. Powstańców Wielkopolskich w Bielicach wraz ze Stowarzyszeniem Wychowanków i Sympatyków Szkoły Rolniczej w Bielicach.