Aktualności Aktualności

XV EDYCJA "LATA W PARKACH"

W scenerii prawdziwie letniej pogody, u podnóża Mysiej Wieży w Kruszwicy odbyła się XV edycja imprezy plenerowej „Lato w Parkach”. Tradycyjnie organizator imprezy, dyrekcja parku krajobrazowego „Nadgoplański Park Tysiąclecia”, zaprosiła do współudziału m.in. leśników z Nadleśnictwa Miradz.

          Imprezy organizowane przez dyrekcję parku krajobrazowego „Nadgoplański Park Tysiąclecia" (NPT) mają na celu propagowanie postaw ekologicznych oraz stanowią niewątpliwą okazję do zapoznania się lokalnym, tj. kujawskim folklorem oraz nadgoplańską przyrodą. W pierwszym dniu imprezy (6 września) odbyły się: konkurs wędkarski dla dzieci i młodzieży oraz rajd rowerowy po parku krajobrazowym. W niedzielę 7 września „Lato w Parkach" przeniosło się pod Mysią Wieżę, gdzie rozstawione zostały liczne stoiska, wystawy oraz miały miejsce występy artystyczne m.in. Nadgoplańskiego Zespołu Folklorystycznego, Zespołu Wrzos, Zespołu z Osięcin oraz orkiestry dętej OSP „Semper Fidelis" z Osięcin. Przeprowadzone zostały również konkursy dla dzieci i dorosłych: plastyczny oraz wiedzy przyrodniczej w formie quizu, który prowadził Wojciech Wojtasiński z Nadleśnictwa Miradz. Pytania, na które odpowiadali chętni uczestnicy quizu dotyczyły leśnych drzew, grzybów, zwierząt oraz tematów związanych z pracą leśnika. Za dobrą odpowiedź, a tylko takie były, dzieci otrzymywały nagrody przygotowane przez NPT oraz drzewka przywiezione ze Szkółki Leśnej w leśnictwie Wysoki Most.

         Akcje recyclingowe, które odbyły się podczas tegorocznego „Lata w Parkach" to:

- „Odpady segregujesz – drzewko zyskujesz" - 10 zgniecionych,zakręconych, plastikowych butelek = 1 sadzonka drzewka lub krzewu,

- „Baterie utylizujesz – drzewko zyskujesz" - 4 zużyte baterie = 1 drzewko,

- „Drzewko za butelki"- 10 szklanych butelek = 1 drzewko.

         Powyższe akcje prowadziły równocześnie: NPT, Nadleśnictwo Miradz oraz Urząd Miejski w Kruszwicy. Leśnicy z Miradza zbierali od odwiedzających leśne stoisko zużyte baterie. Ludzi, którzy przybyli z bateriami było bardzo dużo a przed namiotem nadleśnictwa ustawiła się długa kolejka. Sadzonki, które przygotowała szkółka leśna Bielawy z Nadleśnictwa Dobrzejewice, bardzo szybko zostały rozdane – mimo, że były to typowo leśne drzewa i krzewy jak: buk, grab, lipa, modrzew, świerk, brzoza, kruszyna.

         W podsumowaniu należy stwierdzić, że zarówno pogoda jak i frekwencja odwiedzających dopisały wyśmienicie. Ponadto trzeba mieć nadzieję, że ekologiczna postawa odpowiedniego postępowania z tzw. elektroodpadami i nie tylko, którą propagowano podczas imprezy zagości na stałe w naszych gospodarstwach domowych.