Aktualności Aktualności

WSPÓLNE SADZENIE DĘBÓW NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ

Na ogłoszoną przez Nadleśnictwo Miradz akcję sadzenie drzew – dębów, które upamiętniały będą setną rocznicę odzyskania niepodległości przez nasz kraj przybyło do lasu 50 osób.

           Gospodarz przedsięwzięcia – leśniczy Ryszard Kotliński – przygotował łatwo dostępną powierzchnię, na której goście mogli sadzić dęby. Każdy kto przybył w sobotnie przedpołudnie 14 kwietnia do lasu, otrzymywał krótki, fachowy instruktarz sadzenia od leśniczego a następnie, po dobraniu się w pary ruszał na powierzchnię. Dębowe sadzonki, wychodowane na szkółce leśnej Wysoki Most, dostarczane były w miarę potrzeb z pobliskiego dołu. Ochotnicy mogli posadzić tyle drzewek ile tylko chcieli – sadzących ograniczać mógł jedynie czas lub zasoby sił, którymi dysponowali. Leśnicy z Miradza wdzięczni są wszystkim uczestnikom tego leśnego spotkania. Wdzięczni także dlatego, że posadzonych zostało ponad 500 sadzonek! Takiego wyniku nikt się nie spodziewał.

Nowy, wyjątkowy bo dedykowany wolnej ojczyźnie fragment lasu posadzili oprócz osób zainteresowanych także przybyli strażacy ochotnicy z OSP Wronowy i OSP Strzelno. Ponadto swoich sił nie pożałowało 9 radnych miejskich ze Strzelna.

Uczestnicy wpisywali się do Księgi pamiątkowej, która wystawiona była tuż przy sadzonej powierzchni. Bogata we wpisy księga wraz z załączonymi doń zdjęciami zostanie zdeponowana na pamiątkę obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę w archiwum Nadleśnictwa Miradz. Posadzony fragment dębowego lasu zostanie oznaczony pamiątkową tabliczką, a fakt, że rośnie wzdłuż udostępnionej przez leśników Ścieżki przyrodniczo-dydaktycznej umożliwiał będzie jego podziwianie przez odwiedzających lasy miradzkie od dnia posadzenia do dnia następnych obchodów – 200-lecia wolności Polski.

Na koniec należy wspomnieć, że również szkoły licznie włączyły się w organizowane przez leśników obchody uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. W dniach 13 oraz 16 kwietnia do lasu przyjeżdzały: klasa IVa SP z oddziałami dwujęzycznymi ze Strzelna, klasa IIa Gimnazjum ze Strzelna, uczniowie SP im. Jana Pawła II ze Stodół oraz uczniowie klas VI i VII ze SP nr 2 z Kruszwicy.

Poniżej zamieszczone są wybrane zdjęcia do pobrania. Są to zdjęcia uczestników sadzenia z dnia 14.04.2018 w rozdzielczości umożliwiającej wydruk odbitki na papierze fotograficznym.