Aktualności Aktualności

WARSZTATY LEŚNEGO SURVIVALU

W ramach corocznej akcji Wakacje w Bibliotece, 10 lipca 2019 r. dzięki gościnności Lasów Państwowych, w Nadleśnictwie Miradz leśnictwo Kurzebiela, odbyły się warsztaty survivalu.

Uczestnikami wydarzenia były dzieci, które aktywnie korzystają ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie.

Zajęcia poprowadził Emil Witt podróżnik, organizator ekstremalnych wypraw do Ameryki Południowej.

Uczestnicy uczyli się pakowania plecaków na wyprawę survivalową, sprawdzali też ile waży plecak podróżnika. Podczas wyprawy po lesie posługiwali się mapą i kompasem by dotrzeć do miejsca obozowania.

Kolejnym etapem wyprawy było rozbijanie namiotów, wieszanie hamaków i rozpalanie ogniska przy użyciu krzesiwa. Ważnym elementem wyprawy była też nauka filtrowania wody, którą uczestnicy czerpali z urokliwego choć mało znanego Jeziora Łąkie. Przy okazji poznali także sposób w jaki można z nieużytecznego już telefonu komórkowego wykonać kompas przydatny w leśnej głuszy. Uczestnicy uczyli się także gotowania owsianki i ryżu w warunkach obozowych. Atrakcją survivalowego dnia było pieczenie chleba, ziemniaków i kiełbasek przy ognisku.

Na zakończenie uczestnicy warsztatów otrzymali ufundowane przez Nadleśnictwo Miradz mapy i magnesy  z logo nadleśnictwa oraz dyplomy i kompasy reklamujące Miejską Bibliotekę Publiczną w Mogilnie. Nad bezpieczeństwem dzieci biorących udział w warsztatach czuwali instruktor Emil Witt,  pracownicy Nadleśnictwa Miradz oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mogilnie. Leśnicy przygotowali także leśny szlak, do pokonania z użyciem kompasu, prowadzący na miejsce obozowiska, gdzie czekały przygotowane, zabezpieczone miejsca na ogniska.

Na organizację warsztatów survivalu Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie otrzymała dofinansowanie z Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mogilnie.

 

tekst:  Miejska Biblioteka

           Publiczna w Mogilnie

            ul. Rynek 8,  88-300 Mogilno

www.mogilno.naszabiblioteka.com