Aktualności Aktualności

Przed Świętami na plantacji

Do Świąt Bożego Narodzenia pozostał niespełna miesiąc, a małe świerki prężą się na choinkowej plantacji zachęcając swoim wyglądem i leśnym zapachem zwolenników naturalnych drzewek w świątecznym domu.

W bieżącym roku Nadleśnictwo Miradz planuje przeznaczyć do sprzedaży detalicznej ponad 400 sztuk pięknych drzewek świerkowych. Najwięcej świerków będzie w typowym „pokojowym” rozmiarze czyli o wysokości od 1,5 do 2,5 m. Oczywiście drzewka z Lasów Miradzkich trafią również do szkół, parafii, zakładów pracy oraz innych instytucji z regionu. Aby świerki zachowały jak najdłużej świeżość ścinane będą stopniowo, partiami, po kilkadziesiąt sztuk. Następnie przywożone będą na plac przed biuro nadleśnictwa w Miradzu. Na życzenie klienta zakupione choinki  zapakowane zostaną w siatki ułatwiające przewóz. Póki co drzewka rosną jeszcze na specjalnie prowadzonej w środku lasu plantacji choinkowej.

Zachęcamy do zakupu świerka z lasu. Pięknie przystrojony przemieni się w niepowtarzalną choinkę, która pomoże w uzyskaniu świątecznego nastroju w każdym pokoju, mieszkaniu i domku wypełniając pomieszczenia leśnym zapachem. Miejsca po wyciętych drzewkach zostaną obsadzone przez leśników nowymi sadzonkami, tak aby za kilka sezonów znów wyrosły piękne świerki. Hodowla świerków z przeznaczeniem na choinki w lesie jest w pełni ekologicznym „procederem” nie wytwarzającym żadnych emisji oraz nie generującym odpadów (wyrzucone choinki w tworzyw sztucznych rozkładają się setki lat!). Wycinka z plantacji nie powoduje także szkód przyrodniczych w lesie. Musimy jednak pamiętać, żeby poświąteczne drzewka usuwać w odpowiednie miejsca zbiórek (dotyczy to zwłaszcza miast). Wówczas zostają przerabiane na biomasę np. kompost.

W najbliższym czasie na stronie internetowej nadleśnictwa opublikowany zostanie aktualny cennik na choinki oraz termin rozpoczęcia sprzedaży na placu przed nadleśnictwem.