Aktualności Aktualności

Strzelnianin wyróżniony przez Lasy Państwowe

Jest nam niezwykle miło poinformować, że Pan Marian PRZYBYLSKI, regionalista, mieszkaniec Strzelna otrzymał wyróżnienie w prestiżowym konkursie o Nagrodę Lasów Państwowych im. Adama Loreta.

         W drugiej kategorii, tj. za pracę naukową dotycząco szeroko rozumianego leśnictwa kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Arkadiusza Bruchwalda postanowiła przyznać wyróżnienie Panu Marianowi Przybylskiemu za napisanie monografii trzech nadleśnictw, mianowicie:

  • Nadleśnictwa Miradz – „Lasy Miradzkie. Z dziejów Nadleśnictwa Miradz”;
  • Nadleśnictwa Gołąbki – „Lasy Pałuckie. Z dziejów Nadleśnictwa Gołąbki”;
  • Nadleśnictwa Gniewkowo – „Lasy Gniewkowskie. Z dziejów Nadleśnictwa Gniewkowo”.

Będąc autorem powyższych książek wyróżniony przyczynił się niewątpliwie do popularyzacji i kształtowania korzystnego wizerunku Lasów Państwowych, a jego wiedza dotycząca historii regionu Kujaw i wschodniej Wielkopolski, w tym wiedza na temat leśnictwa oraz ciężka praca zostały docenione i nagrodzone.

Kandydaturę Mariana Przybylskiego do Nagrody Lasów Państwowych im. Adama Loreta w 2019 roku zgłosili leśnicy z Nadleśnictwa Miradz z poparciem leśników z Nadleśnictwa Gołąbki zdając sobie sprawę z ogromu pracy nad zbieraniem i opracowywaniem materiałów, na podstawie których wszystkie monografie zostały napisane.

Książka na temat Nadleśnictwa Miradz wydana została w 2013 r. i była pierwszą z tzw. leśnej trylogii Pana Mariana. Inicjatorem i pomysłodawcą wydawnictwa był emerytowany, wieloletni nadleśniczy Nadleśnictwa Miradz Andrzej Kaczmarek, który jako potencjalnego autora monografii nie widział nikogo innego prócz Mariana Przybylskiego, znanego leśnikom z Miradza regionalistę i wielkiego sympatyka kujawskich lasów.  

Leśnicy z Miradza składają Panu Marianowi gratulacje i życzą przysłowiowego „połamania pióra” przy realizacji kolejnych projektów.

Zapraszamy do przeczytania artykułu na stronie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych – tutaj.