Aktualności Aktualności

POŻAR UGASZONO W ZARODKU

Niezwykle sprawna akcja strażaków, ochotników z Bielska, Ostrowa i Gębic oraz zawodowców z PSP w Mogilnie pozwoliła na szybkie zlikwidowanie pożaru i ograniczenie strat do minimum.

           W upalny wieczór 10 czerwca, dzięki reakcji osoby postronnej, która pierwsza zauważyła pożar w leśnictwie Ostrowo i wezwała pomoc, strażacy byli w stanie dotrzeć do pożaru w krótkim czasie. Komenda Powiatowa PSP w Mogilnie wysłała do akcji swój najnowszy nabytek, nowoczesny pożarniczy pojazd marki Volvo. Sprzęt o pojemności zbiornika na wodę 9000 litrów oraz zasięgu gaszenia armatką wodną nawet do 90 m został przekazany komendzie zaledwie trzy dni wcześniej podczas uroczystości Dnia Strażaka obchodzonych w Mogilnie 7 czerwca br. Tak się złożyło, że pierwsza akcja z wykorzystaniem nowego samochodu była w Nadleśnictwie Miradz.

          Opisywany pożar zniszczył 0,15 ha lasu, ucierpiał głównie 12-letni młodnik sosnowy. Oprócz młodnika zapaliły się także posuszowe drzewa leżące w graniczącej kępie starodrzewu.

          Służby meteorologiczne informują, że panujące upały mogą nam towarzyszyć jeszcze bardzo długo – mimo zapowiadanego niewielkiego, kilkustopniowego „ochłodzenia” zagrożenie pożarowe jest bardzo wysokie. Na Kujawach znów nie pada – kilka burz które wystąpiły w czerwcu miały charakter bardzo lokalny, ilość deszczu, który spadł była niewielka a temperatury są porażające.

             Leśnicy apelują o rozwagę i pomoc w kwestii informowania właściwych służb w razie zauważenia pożaru!!!