Aktualności Aktualności

O CZTEROLISTNĄ KONICZYNKĘ - KONKURS WIEDZY EKOLOGICZNEJ DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W przedszkolu nr 3 w Mogilnie dzieci bawiły się i jednocześnie rywalizowały w konkursie ekologicznym „O Czterolistną Koniczynkę”. Była to już XII edycja tej imprezy.

W dniu 28 maja 2018 r. w Przedszkolu nr 3 stawiło się 6 drużyn przedszkolaków z placówek powiatu mogileńskiego. Oprócz drużyny „gospodarzy” do konkursu przystąpiły grupy dzieci z: Zespołu Szkół Przedszkola w Dąbrowie, Przedszkola w Wylatowie, Przedszkola nr 1 w Mogilnie, Przedszkola nr 2 w Mogilnie oraz Przedszkola „Bajka” w Gębicach.

„O Czterolistną Koniczynkę” jest konkursem, który zaskarbił sobie niewątpliwe uznanie i aprobatę wśród placówek przedszkolnych powiatu mogileńskiego. Impreza ma na celu kształtowanie postaw proekologicznych i rozwijanie u dzieci zamiłowania do otaczającej nas przyrody.

Organizatorzy „Koniczynki”, Panie Lidia Dembińska oraz Ewa Kraśna przygotowały dla dzieci szereg zabaw ruchowych, zagadek, łamigłówek, pytań, ćwiczeń do wykonania, które przeplatane podnoszą atrakcyjność imprezy dla samych uczestników – dzieci oraz dla nauczycieli z innych placówek. Dzieci, które brały udział w zabawach wykazywały się wiedzą przyrodniczą i tzw. „ekologiczną” oraz co bardzo ważne uczyły się pracy w zespole, z którą bywa różnie – ale większość kilkulatków bardzo się starała.

Zaszczyt sędziowania opisywanego konkursu w bieżącym roku przypadł Pani Małgorzacie Stawickiej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mogilnie oraz Pawłowi Kaczorowskiemu z Nadleśnictwa Miradz. Dwuosobowe jury miało dużo pracy w ocenianiu rywalizacji uczestniczących w konkursach dzieci. Ostatecznie po podsuwaniu punktów zwyciężyła drużyna z Przedszkola nr 3 w Mogilnie przed Przedszkolem „Bajka” w Gębicach oraz Przedszkolem w Wylatowie. Drużyny z tzw. podium otrzymały atrakcyjne nagrody, których nie brakowało także dla pozostałych uczestników imprezy – jednym z fundatorów nagród było współpracujące z przedszkolem Nadleśnictwo Miradz.

Wszystkim dzieciom biorącym udział w konkursie (w szczególności laureatom) należą się gratulacje a nauczycielkom wyrazy uznania i podziękowania za przygotowanie „małych zawodników”. Szczególne podziękowania i gratulacje należą się także Paniom – organizatorkom  z przedszkola nr 3, które włożyły mnóstwo pracy w przygotowanie konkursu.

W podsumowaniu należy stwierdzić, że praca u podstaw popłaca, czyli edukowanie maluchów na tematy dotyczące świata nas otaczającego (szeroko pojętej przyrody, także wiedzy o lesie) oraz proekologicznych zachowań (dbałości o środowisko naturalne poprzez np. segregację odpadów, oszczędności wody, energii itp.) przyczyniło się do wysokiego poziomu konkursu. Nie oznacza to jednak, że należy spocząć na laurach. Dzieci powinny być często i skutecznie edukowane na temat ochrony, ale także wykorzystywania i użytkowania zasobów przyrodniczych z korzyścią dla ludzi a jednocześnie z szacunkiem dla przyrody. Właśnie w taki sposób edukację na obiektach leśnych prowadzą leśnicy w Nadleśnictwie Miradz.

Czekamy na następną edycję „O Czterolistną Koniczynkę” w Przedszkolu nr 3 w Mogilnie i jednocześnie zapraszamy do Nadleśnictwa Miradz na naszą Ścieżkę przyrodniczo-dydaktyczną i zajęcia z leśnikiem.