Aktualności Aktualności

LEŚNICY W BIBLIOTECE

Leśnicy z Nadleśnictwa Miradz po raz kolejny mieli okazję przekazać dzieciom swą wiedzę o lesie. W dniu 15 lipca 2019 r. lekcja o lesie odbyła się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Mogilnie w ramach akcji „Wakacje w Bibliotece 2019”.

Temat spotkania brzmiał „Poznaj z nami uroki lasu”. Dzieci, oprócz uroków lasu miały również okazję zaznajomić się z trudami pracy leśnika. Poznały sens wykonywanego przez nas zawodu. Przygotowana przez leśników prezentacja wzbudziła duże emocje wśród młodych słuchaczy. Ogromne wrażenie wywarła na nich informacja o skali ubywania lasów na świecie i bardzo optymistycznie zareagowały na fakt, iż w Polsce lasów przybywa. Dzieci uświadomiły sobie też jak ważnym surowcem w naszym życiu jest drewno. Poznały zasady zrównoważonej gospodarki leśnej, którą realizują leśnicy w Polsce. Wspólnie przyznały, że przy tak dużym popycie na drewno, lasy  użytkowane w nieprzemyślany sposób, zniknęłyby z powierzchni naszego kraju w bardzo szybkim tempie. Konkluzja która wyniknęła z dyskusji brzmi: „Wszyscy powinniśmy dbać o nasze lasy”!

        Nie łatwo jest mówić o lesie ani go sobie wyobrażać, będąc otoczonym ścianami Sali Konferencyjnej mieszczącej się niemalże w centrum miasta. Dlatego wiedzę teoretyczną na temat rozpoznawania gatunków drzew przekazaną przez stażystkę Karolinę Jasiak,  dzieci mogły uzupełnić praktyką w terenie. Po prezentacji wybrały się na krótki spacer do parku gdzie przeszły szybki instruktarz pomiaru podstawowych parametrów drzew, takich jak średnica i wysokość. W ruch poszły: średnicomierz (tzw. klupa) oraz wysokościomierz. Na zakończenie zajęć odbył się konkurs na prawidłowy pomiar wysokość jesionu wyniosłego znajdującego się przy budynku biblioteki. Zadanie okazało się trudne, gdyż tylko w grupie dziewczyn udało się wyłonić zwycięzców.

        Dzieci z uśmiechami na twarzach wróciły do biblioteki, gdzie czekali już na nich rodzice. Mamy nadzieję, że będą pozytywnie wspominać spotkanie z leśnikami, którzy życzą im emocjonujących oraz udanych wakacji!

tekst: Paweł Wesołowski