Aktualności Aktualności

LEŚNICY PAMIĘTAJĄ O LEŚNYCH MOGIŁACH ...

… oraz osobach, które znalazły wieczny spoczynek wśród lasów. Tuż przed zbliżającymi się świętami, Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym leśnicy zadbali o porządek wokół takich miejsc.

          1 i 2 listopad to szczególne dni w chrześcijańskiej oraz polskiej kulturze. Oprócz Wszystkich Świętych wspominamy także zmarłych, zarówno tych z naszych rodzin jak i tych, którzy zginęli podczas walk np. o  odzyskanie niepodległości czy w okresie II wojny światowej a miejscem ich wiecznego spoczynku stał się las. Sprzątamy groby, teren wokół nich, zapalamy znicze i kładziemy wieńce oraz kwiaty.

           Na terenie Nadleśnictwa Miradz znajduje się kilka mogił, które upamiętniają m.in. miejsca kaźni obywateli polskich zamordowanych przez hitlerowskich najeźdźców. Leśnicy kilka razy w roku sprzątają teren wokół tych miejsc, jednak początek listopada jest okresem wyjątkowym. Pamięć o zmarłych pozostaje tak długo w świadomości współcześnie żyjących jak długo pielęgnowane są groby oraz miejsca pamięci straceń męczenników poległych w okresach powstań i wojennych zawieruch.

           Powyższe zdjęcia przedstawiają współpracę leśniczego, pracownic zakładu usług leśnych oraz przedstawicieli Zakładu Aktywności Zawodowej z Przyjezierza przy porządkowaniu mogiły, która upamiętnia miejsce straceń wielu mieszkańców Strzelna i okolic z okresu II wojny światowej i znajduje się na terenie leśnictwa Przedbórz.