Aktualności Aktualności

LEŚNICY APELUJĄ

STOP POŻAROM TRAW!!!

Już od ponad miesiąca trwa Kampania społeczna MSWiA oraz Państwowej Straży Pożarnej (bezpośredni link: http://www.stoppozaromtraw.pl/).

Leśnicy całkowicie popierają Kampanię i apelują do wszystkich aby ze względu na wręcz katastrofalnie suchą wiosnę na Kujawach zwracali uwagę na to co się dzieje wokół i bez wahania wzywali w razie potrzeby jednostki OSP lub PSP. Niezrozumiałym jest fakt, że w XXI zdarzają się jeszcze podpalacze traw, nawet tacy, którzy argumentują wypalanie zrobieniem porządku lub użyźnieniem gleby.

Na terenie Nadleśnictwa Miradz już tegorocznej wiosny, w ostatni weekend marca, spłonęło ok. 5 ha trzcinowisk w rezerwacie przyrody Nadgoplański Park Tysiąclecia. Pożar ten pochłonął także dodatkowe hektary sąsiednich trzcinowisk na gruntach Parku krajobrazowego. Aby ostatecznie ugasić pożar zbliżający się do lasu użyty został samolot gaśniczy Dromader z Leśnej Bazy Lotniczej pod Toruniem, który przyleciał w bardzo krótkim czasie od momentu wezwania przez leśników.

Nawiązując do pożarów trzcinowisk można by stwierdzić, że nie powodują znaczących strat gospodarczych. Jest to częściowo prawda, jednak powodują niewymierne straty w świecie przyrody ożywionej, im bardziej zaawansowaną wiosną palą się trzciny (także trawy) tym więcej ginie organizmów bytujących w tego typu siedlisku. Dodatkowo pożary traw lub trzcin w sprzyjających warunkach bardzo łatwo mogą „przerzucić” się na np. sąsiadujące kompleksy leśne bądź zagrozić wiejskim domostwom. Do tego kiedy płoną dziesiątki hektarów traw lub trzcin powstaje poważne zagrożenie życia i zdrowia dla osób uczestniczących w gaszeniu pożarów.

W związku z powyższym leśnicy apelują    ZANIM PODPALISZ TRAWY – POMYŚL !!!