Aktualności Aktualności

Kruszwickie Lato w Parku 2017

Już po raz osiemnasty pod Mysią Wieżą w Kruszwicy odbyła się impreza pn. Lato w Parku. Organizator, Park krajobrazowy „Nadgoplański Park Tysiąclecia”, jak zwykle przygotował wiele atrakcji oraz zaprosił do uczestnictwa wiele instytucji, firm i osób promujących lokalny folklor i rękodzieło.

Wśród wielu stoisk i namiotów nie zabrakło również leśników z Miradza. W Kruszwicy tradycją już jest, że leśnicy prowadzą akcję z cyklu „Odpady segregujesz – drzewko zyskujesz”. I w tym roku odwiedzający dopisali, przynosili mnóstwo zużytych baterii, za które otrzymywali piękne sadzonki – drzewka wyhodowane w szkółce kontenerowej Nadleśnictwa Dobrzejewice. Obsługujący stoisko Nadleśnictwa Miradz leśnicy mieli mnóstwo roboty przy wymianie baterii na drzewka. Po za tym chętni, a było ich wielu, mogli sprawdzić swoją wiedzę o lesie losując pytanie w „Leśnym kole fortuny”. Były pytania o leśnych roślinach, zwierzętach ale także o pracy leśników czyli prowadzonej gospodarce leśnej. Dobra odpowiedź nagradzana była np. ciekawym wydawnictwem (mapa, foldery) lub innym upominkiem.

Warto wspomnieć, że impreza obfitowała w wiele konkursów. Organizatorzy z parku krajobrazowego przygotowali również ciekawe atrakcje na swoim stoisku: były konkursy plastyczne (m.in. rysowanie pastelami piór) oraz wiedzy o przyrodzie. Ponadto odwiedzający mogli podziwiać pokazy sokolnika, który prezentował sokoły (raroga, raroga górskiego i pustułkę) jastrzębia Harrisa oraz puszczyka. Konkurs wiedzy o lesie w formie quizu na przygotowanej scenie prowadził leśnik z Miradza Wojciech Wojtasiński. Uwagę przykuwały także pokazy łucznictwa i miotaczy kusz przedstawione przez profesjonalną grupę rekonstrukcyjną.

Promowanie lokalnego folkloru kujawskiego byłoby niepełne gdyby zabrakło smakowitych dań i potraw, które przygotowywały panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Kto poczuł głód mógł skorzystać z bogatej palety potraw a także wypieków przygotowanych przez gospodynie.

Wszyscy, którzy przybyli pod Mysią Wieżę mieli okazję posłuchać i obejrzeć występy zespołów ludowych – śpiewał Nadgoplański Zespół Folklorystyczny z Kruszwicy oraz zespół „Czerwone Róże”. Dla dzieci przedstawienie zaprezentował objazdowy teatr lalkowy Vaška z Torunia.