Aktualności Aktualności

Festyn po Mysią Wieżą

Stoisko Nadleśnictwa Miradz stanowi od wielu lat nieodłączny element festynu ekologicznego pod Mysią Wieżą w Kruszwicy. Podobnie było również 9 września 2018 r kiedy to na najsłynniejszym kruszwickim placu zaroiło się od ludzi.

„Lato w Parku”, bo pod taką nazwą kruszwicki festyn organizuje Park Krajobrazowy „Nadgoplański Park Tysiąclecia” – w bieżącym roku miało swoją XIX edycję. Pogoda dopisała, wystawcy również, więc odwiedzających było wielu. Wśród wystawców wymienić należy oprócz organizatora oraz wspomnianego na początku Nadleśnictwa Miradz także nadgoplańskie gminy, lokalne starostwo powiatowe, artystów – rękodzielników, pszczelarzy, lokalne koła gospodyń wiejskich a także sokolnika. Impreza jak co roku obfitowała w wiele konkursów skierowanych zarówno dla najmłodszych jak i nieco starszych przybyłych na festyn.

Leśnicy z Miradza tradycyjnie już zbierali zużyte baterie – za 4 przekazane sztuki każdy otrzymywał drzewko. Zużytych baterii przyniesiono dziesiątki kilogramów. Zdrowe i piękne sadzonki, których na szczęście starczyło dla wszystkich, zostały wyhodowane w szkółce leśnej Bielawy w Nadleśnictwie Dobrzejewice.

Jeśli chodzi o wspomniane konkursy to chętni mogli sprawdzić swoją wiedzę o lesie i leśnictwie kręcąc Leśnym Kołem Fortuny. Prawidłowe odpowiedzi były oczywiście nagradzane: mapy turystyczne Nadleśnictwa Miradz, kubki, breloczki, foldery oraz bardzo słodkie krówki – były do dyspozycji odwiedzających leśne stoisko. Dodatkowo, na przygotowanej scenie Wojciech Wojtasiński – leśnik z Miradza – prowadził otwarty konkurs dla wszystkich chętnych. Tematyka konkursu obejmowała ogólną wiedzę przyrodniczą, wiedzę o lesie i pracy leśnika.

Zakończony festyn w Kruszwicy należy do imprez, które umożliwiają wszystkim odwiedzającym nie tylko miłe i rozrywkowe spędzenie wolnego weekendowego czasu ale także poprzez opisane wyżej konkursy zaszczepiają ziarno wiedzy, w tym przypadku dotyczącej człowieka i jego miejsca w środowisku naturalnym. Leśników, którzy wielokrotnie w ciągu wielu lat uczestniczyli w „Lecie w Parku”, cieszą prawidłowe odpowiedzi uczestników konkursów wiedzy o lesie. Z przyjemnością wręczamy nagrody osobom, które mówią, że lasów w Polsce przybywa, że wybrane drzewa trzeba ścinać bo drewna potrzebują ludzie i wiele gałęzi przemysłu, że w miejsca po zrębach leśnicy sadzą nowe drzewa no i w końcu, że jeleń to nie „mąż” sarny itd.