Aktualności Aktualności

CENNE DREWNO DĘBOWE

Na zakończonej 23 października 2019 roku submisji drewna szczególnego dębowego na terenie Nadleśnictwa Runowo leśnicy z Miradza wystawili 34 m3 drewna cennego.

Przygotowane przez leśników z Kujaw dębowe kłody znalazły nabywców – trzy firmy wylicytowały towar, który osiągnął średnią cenę 3021 zł za m3 drewna.

Submisje drewna szczególnego przygotowywane są przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu w Nadleśnictwie Runowo od kilku lat, jednak Nadleśnictwo Miradz w 2019 r. po raz pierwszy przygotowało surowiec na tą specjalną sprzedaż. W sumie na tegoroczną submisję drewno dębowe wystawiło 12 nadleśnictw z terenu RDLP w Toruniu.

Prężnie rozwijający się w Polsce przemysł meblarski (Polska jest europejską czołówką pod względem produkcji mebli) potrzebuje coraz więcej drewna o szczególnych walorach nie tylko technicznych ale także wizualnych. Właśnie stąd wynika duże zainteresowanie wielu firm (w tym z zagranicy) zakupem drewna wystawianego na przygotowywanych przez Lasy Państwowe submisjach. Wysokie ceny, które firmy oferują za najlepsze drewno są odzwierciedleniem prowadzonych przez leśników prac dotyczących hodowli i ochrony lasu. Należy mieć na uwadze, że prace hodowlane na najwyższym poziomie, tak aby ostatecznie pochwalić się przedstawionymi na fotografiach „kłodami”, wykonywało często kilka pokoleń leśników.