Aktualności Aktualności

1000 DRZEW NA MINUTĘ W LASACH PAŃSTWOWYCH

Sadzenie lasu pod hasłem „1000 drzew na minutę".

      Wczesną wiosną w roku 2017 w Lasach Państwowych została zainicjowana akcja promocyjno – edukacyjna pn. „1000 drzew na minutę". Leśnicy pragnęli w ten sposób zachęcić jak największą liczbę młodych ludzi (i nie tylko) aby spróbowali posadzić młode drzewa w lesie. Jednocześnie dzięki tej akcji leśnicy edukowali młodzież i dzieci wyjaśniając znaczenie drewna dla człowieka a co za tym idzie sens pozyskiwania, czyli wycinania wybranych drzew i drzewostanów. Następnie, w praktyce, podczas sadzenia wyjaśniali, że w miejsce drzew wyciętych zawsze posadzone zostaje nowe pokolenie lasu. Drzewka – sadzonki wyhodowane na szkółce leśnej trafiają do lasu i od tego momentu rozpoczyna się wzrost nowego pokolenia drzewostanu, o który należy przez wiele (dziesiątek) lat skrupulatnie dbać i go pielęgnować. A pielęgnacja ta to m.in. wykaszanie traw i chwastów dwuliściennych, niszczenie powojów, formowanie drzewek, usuwanie chorych sztuk, walka ze szkodliwymi owadami i chorobotwórczymi grzybami  i jeszcze wiele innych czynności.

       Aby sadzić las do Nadleśnictwa Miradz w okresie od 31 marca do 6 kwietnia przyjeżdżały dzieci i młodzież z okolicznych szkół podstawowych, z Kruszwicy, Stodół, Ciechrza oraz dwóch Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych ze Strzelna. Łącznie kilkadziesiąt dzieciaków miało okazję nauczyć się właściwego sadzenia całkiem już wyrośniętych sadzonek dębowych. Pod czujnym okiem leśników młodzi ludzie kopali dołki, uczyli się właściwie zadbać o ułożenie korzeni oraz dokładnie przydeptać ziemię wokół posadzonego drzewka. Leśnicy tłumaczyli gościom, że korzenie sadzonek są bardzo wrażliwe na przesychanie i nie należy przetrzymywać ich zbyt długo bez osłony. Uczniowie mieli okazję zobaczyć dół na sadzonki oraz dowiedzieć się dlaczego został wykopany w lesie i po co te świerkowe gałęzie na ułożonych w nim sadzonkach .

       Wcale niełatwa praca, jaką było sadzenie wyrośniętych sadzonek dębowych dała niektórym dużo do myślenia. Dzieciaki przyznawały, że to ciężka praca i wielu z sadzących okazywało zmęczenie. Na to była rada, aby zregenerować nadwątlone siły leśnicy przygotowali w Zielonej Klasie przy nadleśnictwie ognisko i pieczone kiełbaski, które gdy tylko zmęczona grupa dotarła z powierzchni znikały z apetytem.

     Dodatkowo, oprócz samej nauki właściwego sadzenie drzewek leśnicy opowiadali młodym gościom oraz ich opiekunom, nauczycielom, że wiosną 2017 roku w Nadleśnictwie Miradz posadzonych zostanie łącznie ponad 670 tys. sadzonek drzew i krzewów z 19 gatunków. Najwięcej, bo w ilości prawie 490 tys. sztuk posadzony zostanie dąb, następnie do lasu trafi 65 tys. sadzonek sosny oraz 63 tys. sadzonek buka. Dodatkowo leśnicy posadzą takie gatunki jak.: grab, jawor, klon zwyczajny, lipa, modrzew, olsza czarna, świerk, jarząb, róża dzika, śliwa tarnina, kruszyna, jabłoń dzika, grusza dzika, brzoza oraz bez czarny.

       Po przeprowadzeniu takich akcji wszyscy leśnicy mają nadzieję, że choć w głowach części z tych, którzy nas odwiedzili i spróbowali swych sił w sadzeniu pozostanie nieco wiedzy na temat lasu i jego znaczenia dla człowieka.